Jun
6
Menorquinas ja muita kesäjuttuja
by Sofia - in Good things for kids
Viimeaikoina Pinterestissä ja ulkomaisissa blogeissa on pyörinyt menorquinakset, erityisesti lapsille. Ne ovat alunperin Menorcalta lähtöisin olevat vähän espandrilloksien tyyppiset, mutta nahkaiset kesäkengät. Hattara sai jo viime kesänä pinkit menorquinakset tuliaisina matkoilta ja ne olivat kesän suosituimmat kengät. Hattaran oli jo parivuotiaana helppo pukea ne itse jalkaan, ne pysyivät hyvin menossa mukana ja olivat sopivan rennot puistoon, mutta kivat myös hameen tai mekon kanssa. Kutakuinkin täydelliset kesäkengät siis, eikö vain? Vanhempani toivat tänäkin vuonna yhdeltä matkaltaan tytöille menorquinakset ja kesäkelien saavuttua nekin ovat päässeet nyt käyttöön.

Purkan kukalliset “bikinit” Jacadi, Hattaran ruutubikinit Numaé. Lattemamman ja Hattaran “matching” rannekorut Marie Puce.
Lähdimme yhtenä iltana kuuman päivän päätteksi tuohon lähirannalle iltapalle ja kastelemaan varpaita viileään veteen. Tässä muutama kuva.

Purkan pupurannekoru Rose & Theo. Hän on tyylilleen ominaiseen tapaan onnistunut suttamaan mekkonsa marjoihin ja vesimeloniin.

Hattaran hame Jacadi, aluspaita Wheat.
Pinterestistä pinnaamani kuvan avulla löysin ainakin tämän kaupan joka myy menorquinaksia, mutta en osaa sanoa jos toimittavat Suomeen. Ehkäpä lähempääkin löytyisi. Osaakohan joku antaa vinkkiä johonkin (netti)kauppaan? Espanjasta, Portugalista ja lähisaaristosta luulisi näitä löytyvän ainakin. Ihania kesäpäiviä jokaiselle, muistakaas pysähtyä nuuhkimaan syreeninkukkia!
Edit. Kruunukirpusta & Olkkarista kuulemma löytyy ainakin isommille lapsille ja naisille!
Lattemamma
p.s. Huomasin vasta myöhemmin, etten tajunnut ottaa yhtään kuvaa jossa tytöillä olisi joko kengät jalassa tai tuo kassi kädessä, mutta eiköhän ne täällä blogissa vielä useampaan otteeseen vilku tämän kesän aikana…

Nuo taitavat olla aikuisillekin tänmän kesän hittikenkä. Hintahaarukka on aika laaja ostopaikasta riippuen. Oman mustan parini tilasin Ellokselta 25 eurolla 50% alesta (olin vähän skeptinen laadun suhteen, mutta olivatkin yllättävän laadukkaat), Fredalla näin yhdessä ikkunassa kivoja värillisiä 39 eurolla ja vähän matkan päässä samanlaiset olivatkin yli satasen pari. Kaikki identtisiä nahkakenkiä.
Hyvään hintaan olet omasi löytänyt, kävin eilen tuolla Kruunukirpussa & Olkkarissa ja olivat mielestäni 79 €. Vaikuttaisikohan noihin hintoihin se, josko ovat noita alkuperäisiä Menorcalla tehtyjä vai muuta tuotantoa?